čtvrtek 27. dubna 2017

10 tipů, jak si zorganizovat čas a být produktivní!Jak to všechno stíháš?! Tuhle otázku dostávám velice často. Odpověď zní - nestíhám :-D tedy rozhodně ne tak, jak bych chtěla. Jsem člověk, který rád rozjíždí nové projekty. Hned do všeho jdu po hlavě a neumím moc říkat ne. To chci ale změnit.
Možná to, co všechno dělám budí v ostatních dojem, že stíhám vše a nebo naopak - že jsem u pc do noci. Ani jedno. Jsem dost neorganizovaný člověk a prokrastinátor a už přes rok dělám na projektu, který jsem chtěla v lednu spustit. Ano, taková je realita.
Včera jsem opět předělávala plán a rozhodla jsem se, že tentokrát už ho udělám realistický. Mám totiž tendenci si na To Do List napsat tolik věci, že to nejde zvládnout.
Prošla jsem internet a sepsala všechny možné rady. Rozhodla jsem se je sem všechny sepsat a zkusit se tím řídit. Za pár týdnů vám dám vědět, jak se mi to dařilo :-)
Jako vždy budu ráda za vaše tipy na to, jak si zorganizovat čas a být produktivní. Předem děkuji :-)
WIN THE MORNING
Když vyhrajete ráno, vyhrajete celý den. To jsem slyšela v jednom anglickém videu na téma organizace času. Když ráno vstanu pozdě a čas promrhám, mám z toho výčitky a celý den je narušený. Zato když vstanu pěkně brzo, stihnu si třeba ještě zacvičit a něco udělat (pokud dítě dovolí :-) do 10 hodin, den je hned jiný. 

SPÁNEK
Úzce souvisí s bodem 1. Pokud chcete brzo vstát, musíte jít brzo spát. Můj velký problém (tenhle článek píšu právě ve 23:58 :-)) Na telefonu jsem našla aplikaci večerka, která mě sice vytáčí, ale zkusím ji poslouchat. Když jsem nevyspalá, projeví se to hned ráno a taková ta nevrlost se se mnou táhne celý den. Když jsem unavená, všechno dělám pomalu a znáte to. Zkrátka spánek je nutnost. (btw jdu do sebe a jdu spát - zbytek článku co budete číst bude už z dalšího dne :-)PLÁNOVÁNÍ
Pořiďte si diář a vše si do něj pište. Dříve jsem fugovala s malinkým plus milion papírků a vážně to nefungovalo. Je fajn mít jeden velký přehledný diář, do kterého zapíšete vše. A pokud jste vytíženější, přeneste si vše i do chytrého telefonu. Do diáře si pak můžete zapsat cíle a udělat do list viz níže.

GOALS
Stanovte si cíle - ty dlouhodobé a pak na každý den. Je dobré to mít v diáři nebo třeba na lednici a čas od času se na ně podívat. Ty malé krůčky pak můžete zahrnout do svého každodenního do listu.

TO DO LIST
Každý den si sepište co chcete zvládnout. Pište v bodech od toho nejdůležitějšího po méně důležité. Dělám si ke každému bodu takový malý čtvereček a vždy když mám hotovo, odškrtnu si ho. To odškrtnutí miluju :-)

RUTINA
Rutina je důležitá už od rána, voda s citrónem, snídaně, příp. cvičení atd. Když máte rutinu, budete mít vždy vyhrazený čas na práci i na relax a v tu dobu opravdu relaxujte. Nemyslete na to, co máte ještě udělat, ale prostě vypněte. Dost mi to pomáhá, vyčistit si hlavu. Jdu na procházku, nebo si udělám kávičku a sleduju třeba youtube.

KONEC PERFEKCIONISMU
Můj velký problém - vše chci perfektní a pak nad tím strávím moře času. Ale doporučení zní jasně : organizovaní a produktivní lidé nemohou ztrácet čas zbytečnými detaily. Už pár dní to zkouším - trhá mi to srdce, ale když něco úplně nedotáhnu podle svých představ a zeptám se někoho na upřímný názor, ani si toho nevšimne. Neznamená to všechno odfláknout, ale spíš se vyvarovat patologickému dotahování věcí k dokonalosti :-)

ÚKLID
Vše má mít své místo. To jak jsou věci (ne)zorganizované doma se zrcadlí i v životě. Vždy pracuju až když si kolem sebe uklidím. Jsem pak i víc v klidu, protože vím, že mě po práci nečeká úklid, ale relax. Teď na jaře je fajn vytřídit šatník, špajz atd.
Někde jsem četla, že produktivní lidé neodkládají každodenní úklid třeba až na večer, ale uklízí průběžně během dne. Cokoliv, co se někde válí a není na svém místě pravidelně uklízí a prý se nedopracují k tomu mega bordelu :-) No zkusím to, ale s dítětem je tenhle bod asi tak o 95% náročnější  :-D

REMINDER
Jak už jsem psala výše. Je dobré mít své cíle napsané a vyvěšené někde na dobře viditelném místě. Já si  třeba odškrtávám svou váhu a mám to pověšené na lednici. Vždy když jdu kolem, uvědomím si svůj cíl a na té lednici to má ještě další výhody, asi víte :-))

 CONNECTION
Píšu to nakonec, ale pro mě je to na prvním místě. Vím, že sama to nezvlándnu. Zbláznila bych se. Je toho tolik co musím každý den udělat.. Takže se pravidelně modlím za všechno. I za maličkosti. A pomáhá mi to opravdu hodně. Vždy prosím Boha o to, abych zvládla vše, co je opravdu důležité. A když pak něco nedám, nehroutím se z toho - prostě jsem to zvládnout neměla :-)

To je ,,mých" 10 tipů. Vlastně nejsou moje, našla jsem je všude možně, ale tyhle jsou tuším jsou dost podstatné. Pokud máte nějaký svůj, neváhejte ho se mnou a s ostatními sdílet dole v komentářích!


TOP & SKIRT Zara (old) | SHOES & HANDBAG Aldo (old) | SUNGLASSES Prada (very old:-)

Shop similar:
SHARE:

3 komentáře

 1. Dobrý den Kristýnko, jste šikulka a já přidávám, že většinu za nás řídí životní etapy. S věkem přibudou zkušenosti a určitý nadhled.Ale tyto zkušenosti Vám nepřeji, zatím si užívejte mládí . Krásný den

  OdpovědětVymazat
 2. Také jsem perfekcionistka. To s tím ránem je přesné, ale stejně jako vy, i já chodím spát hodně pozdě.
  Jsem zvědavá, jak vám to půjde a přeji hodně štěstí.:)

  OdpovědětVymazat
 3. Co se týče studia na VŠ tak mi hodně pomohlo vypracování VŠ prací: http://www.vsprace.cz/o-nas . Ne že bych tedy zrovna u studia lítala po horách, spíše jsem pracovala, ale tohle mi ušetřilo spoustu mého času...

  OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig