středa 8. února 2017

jak úspěšně dítěti vyčistit zuby


Čištění zubů je často boj, ještě jako těhotná jsem dala dohromady návod na čištění zubů u dětí na YT. To jsem ještě neměla vlastní zkušenosti :-) Teď jako maminka už mám zkušenosti bohaté
- moje dítě není příliš spolupracující a čištění vážně nepatří mezi jeho oblíbené činnosti. Ale nepolevuju. Vím totiž, jak těžké a vyčerpávající je ošetření malých pacientů. Ty relativně spolupracující jsem po přípravě a pohádce o červíkovi a košťátku ošetřila, ty nespolupracující jsem musela poslat do Motola nebo na jiné specializované pracoviště, kde jim byla podaná sedace, nebo rovnou celková anestezie. A osobně si myslím, že tyhle zákroky jsou zbytečné a akorát dítěti způsobí trauma.
Já vím, není to jednoduché, ani příjemné. Někdy dostanu i ránu do nosu :-)) Ale věřím, že to všechno je lepší, než nechat zoubky zkazit. A trauma z čištění (pokud by nějaké vzniklo) bude rozhodně menší, než z vrtání. 
No a teď k jádru věci. Jak jim ty zoubky vyčistit? Já to dělám tak, že si dám jednu nohu na vanu a malého si na nohu posadím, abych na něj viděla. Jde to i tak, že se dítě dívá do zrcadla, to ale u nás nefunguje. Pak mu jednoduše řeknu, že jdeme čistit, někdy vydrží - aspoň chvilku, někdy rovnou protestuje. V tom případě mu dám něco na hraní - třeba škrabku na jazyk, nebo jiný kartáček a on většinou ,,čistí" zuby mně. Někdy mě kartáčkem i mlátí :-) to mu zatrhnu, ale většinou se cítí důležitý a snaží se být urputný jako já. Takže se soustředí na to čistit moje zuby a já využiju situace a čistím jemu. Někdy ale tak zlobí, že mu zkrátka vyčistím zuby i přes odpor. Jsou období kdy spolupracuje a kdy vzdoruje, ale to je normální. Používám dětský Curakid a dětskou pastu Elmex. Většinou čistíme 2x denně, ale záleží. Většinou, když jsme na oběd doma a hlavně když má sladký oběd, třeba dnes borůvkové knedlíky :-), čistím i po obědě před spaním. Já vím, řekne si, že moje dítě je chudák, ale já  jsem svou prací už trochu zdeformovaná a hlavně vím, jak děti potom naříkají při vrtání. Jak čistíte vy a jak jste úspěšné? Budu ráda i za vaše tipy a triky :-)
K.

SHARE:

4 komentáře

 1. Tipy bohužel nemám, ale vaše vyprávění je kouzelné. Chlapeček asi bude osobnost !!!
  Jednou bude mamince moc děkovat.

  OdpovědětVymazat
 2. Cistime od prvniho zoubku,zatim stale v leze,protoze mala jeste nesedi a je to nejpohodlnejsi.zatim cistime jen vecer.nekdy otevira pusinku sama,kdyz ji nejake zoubky zrovna boli,tak je to boj a pomuze jen dat ji kartacek do rucicky a ona si tam smrdla sama.doufam,ze se to bude zlepsovat a bude vic spolupracovat.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak se na to tak dívám, tak čištění zubů je opravdu náročné, zvlášť u malých dětí, které sebou u toho všemožně šijí a nevydrží chvilku na jednom místě :) Oproti tomu, správným čištěním si děti ušetří spoustu problémů na následných prohlídkách, takže se rozhodně vyplatí se tomu věnovat. Můžete někdo doporučit dětskou zubní pastu, která je přírodní a více ekologická než ty běžné? Myslím třeba něcotakového. Děkuji :)


  OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig