úterý 28. února 2017

Jak se zbavit zápachu z úst


Ahoj, vítám vás u tématu s ne příliš cool názvem. Tahle otázka byla docela častá v ordinaci, ale ptaly se mě na to občas i kamarádky. Co si budeme povídat, zápach z úst nikdo nechce - a pokud jo, určitě teď nečte tenhle článek :-)
Doufám, že vám článek pomůže, pokud tento problém máte. Většinou se o tom příliš nemluví a je to škoda, protože to trápí dost lidí.
Existuje několik faktorů, které zápach způsobují. Když pomineme česnekové hody, jídla s cibulí a podobná, která prostě zanechají nějakou stopu na dechu, začnu na svém pracovním poli - v ústní dutině :-) 

1.
Zdroj zápachu v ústech
Zápach často způsobují bakterie, které produkují organické kyseliny a těkavé složky síry( ta hlavně způsobuje ten zápach). Bakterie jsou často na jazyku - hlavně na kořeni jazyka, v parodontálních chobotech nebo v prokažených zubech (u rozpadlých zubů je to často potrava, která se tam zachytí a rozkládá se)
Co s tím? Určitě se poraďte se zubním lékařem, pokud zápach pociťujete. Ten vám udělá prohlídku a najde případné kazy, choboty atd. Prokažené zuby se musí opravit a  je nutné i zlepšení dentální hygieny.

2.
Špatná životospráva také může být příčinou. Hlavně pokud nejíte pravidelně, jste ve stresu a hladovíte. Je důležité jíst pestrou stravu, i včetně probiotik - např. jogurtů. 

3.
Zápach z úst může být také upozorňovat na chronické onemocnění - např. žaludku, ledvin, plic atd. Pokud máte takové podezření, určitě zajděte za svým praktickým lékařem.

Pokud se řadíte do skupiny 1. a 2., tady je ještě pár tipů:

DENTÁLNÍ HYGIENA
na toto téma jsem natočila několik videí, mrkněte na YT. Byla jsem jsem jednou na přednášce na PDD a tam představovali tuto řadu Meridol Halitosis, kterou jsem později vyzkoušela a musím ji opravdu doporučit. Ideální je dokončit čištění výplachem ústní vodou a to i tak, že ji vykloktáte - tak se dostane až na kořen jazyka, kde je bakterií nejvíce

STRAVA
pestrá a hlavně pravidelná, doporuče se nepříliš tučná a sladká, ale nemyslím si, že by to byla pravda, pokud jste v pořádku a máte zdravé, příp. sanované zuby, nevadí to tolik, ale je pravda, že čím delší dobu jsou zuby v kontaktu s potravou, tím více kyselin se vyprodukuje. Takže čistit! Ideálně i po obědě a nezapomínejte na jazyk! Škrabka na jazyk je váš kámoš.

HYDRATACE
Pijte hodně - ideálně čistou neslazenou vodu. Já se snažím tak 8 sklenek (každá má asi 300ml)
Pozor na kávu. Nic proti, miluju jí, ale přílišná konzumace a nedostatek vody také může způsobit zápach. Pamatujte ke každé kávě ještě alespoň sklenici vody. Dostatek vody také zajistí dostatek slin, které jsou velmi důležité - viz poslední následující bod:

ŽVÝKÁNÍ
Produkce slin je důležitá, možná jste si všimli, že po ránu není dech nejsvěžejší :-) to je tím, že přes noc je snížená produkce slin. Takže aby k tomu nedocházelo přes den, můžete produkci slin podpořit  - nejvíce pitím vody a dále žvýkáním žvýkaček bez cukru, nebo i lístků máty - to je ale většinou jen krátkodobé řešení

NEKUŘTE
Nejenže kouření má neblahý vliv na celkové zdraví, ústa také vysušuje. Což opět působí zápach. 
SHARE:

2 komentáře

  1. Ahoj Kristý, chci se zeptat, včera jsem četla, že není vhodné dokončovat čištění zubů vyplachováním ústní vodou, protože pasta i ústní voda obsahují nějaké specifické látky, které by spolu při takto rychlém kontaktu mohly reagovat, a čištění zubů by pak bylo kontraproduktivní. Prý je třeba počkat na výplach aspoň půl hodiny. Je na tom něco pravdy, nebo je to blbost? :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Příčin zápachu z úst je mnohem víc a je to pěkně problematické přijít na to, která to je. Manželovi pomohla až tato knížka www.zapach-z-ust-ebook.cz , kde je těch příčin rozebráno detailně až 50! Opravdu doporučuju.

    OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig