Ahoj, vítám vás u tématu s ne příliš cool názvem. Tahle otázka byla docela častá v ordinaci, ale ptaly se mě na to občas i kamarádky. Co si budeme povídat, zápach z úst nikdo nechce - a pokud jo, určitě teď nečte tenhle článek :-)
Doufám, že vám článek pomůže, pokud tento problém máte. Většinou se o tom příliš nemluví a je to škoda, protože to trápí dost lidí.
Existuje několik faktorů, které zápach způsobují. Když pomineme česnekové hody, jídla s cibulí a podobná, která prostě zanechají nějakou stopu na dechu, začnu na svém pracovním poli - v ústní dutině :-)
1.
Zdroj zápachu v ústech
Zápach často způsobují bakterie, které produkují organické kyseliny a těkavé složky síry( ta hlavně způsobuje ten zápach). Bakterie jsou často na jazyku - hlavně na kořeni jazyka, v parodontálních chobotech nebo v prokažených zubech (u rozpadlých zubů je to často potrava, která se tam zachytí a rozkládá se)
Co s tím? Určitě se poraďte se zubním lékařem, pokud zápach pociťujete. Ten vám udělá prohlídku a najde případné kazy, choboty atd. Prokažené zuby se musí opravit a je nutné i zlepšení dentální hygieny.
2.
Špatná životospráva také může být příčinou. Hlavně pokud nejíte pravidelně, jste ve stresu a hladovíte. Je důležité jíst pestrou stravu, i včetně probiotik - např. jogurtů.
3.
Zápach z úst může být také upozorňovat na chronické onemocnění - např. žaludku, ledvin, plic atd. Pokud máte takové podezření, určitě zajděte za svým praktickým lékařem.
Pokud se řadíte do skupiny 1. a 2., tady je ještě pár tipů:
DENTÁLNÍ HYGIENA
na toto téma jsem natočila několik videí, mrkněte na YT. Byla jsem jsem jednou na přednášce na PDD a tam představovali tuto řadu Meridol Halitosis, kterou jsem později vyzkoušela a musím ji opravdu doporučit. Ideální je dokončit čištění výplachem ústní vodou a to i tak, že ji vykloktáte - tak se dostane až na kořen jazyka, kde je bakterií nejvíce
STRAVA
pestrá a hlavně pravidelná, doporuče se nepříliš tučná a sladká, ale nemyslím si, že by to byla pravda, pokud jste v pořádku a máte zdravé, příp. sanované zuby, nevadí to tolik, ale je pravda, že čím delší dobu jsou zuby v kontaktu s potravou, tím více kyselin se vyprodukuje. Takže čistit! Ideálně i po obědě a nezapomínejte na jazyk! Škrabka na jazyk je váš kámoš.
HYDRATACE
Pijte hodně - ideálně čistou neslazenou vodu. Já se snažím tak 8 sklenek (každá má asi 300ml)
Pozor na kávu. Nic proti, miluju jí, ale přílišná konzumace a nedostatek vody také může způsobit zápach. Pamatujte ke každé kávě ještě alespoň sklenici vody. Dostatek vody také zajistí dostatek slin, které jsou velmi důležité - viz poslední následující bod:
ŽVÝKÁNÍ
Produkce slin je důležitá, možná jste si všimli, že po ránu není dech nejsvěžejší :-) to je tím, že přes noc je snížená produkce slin. Takže aby k tomu nedocházelo přes den, můžete produkci slin podpořit - nejvíce pitím vody a dále žvýkáním žvýkaček bez cukru, nebo i lístků máty - to je ale většinou jen krátkodobé řešení
NEKUŘTE
Nejenže kouření má neblahý vliv na celkové zdraví, ústa také vysušuje. Což opět působí zápach.
Ahoj Kristý, chci se zeptat, včera jsem četla, že není vhodné dokončovat čištění zubů vyplachováním ústní vodou, protože pasta i ústní voda obsahují nějaké specifické látky, které by spolu při takto rychlém kontaktu mohly reagovat, a čištění zubů by pak bylo kontraproduktivní. Prý je třeba počkat na výplach aspoň půl hodiny. Je na tom něco pravdy, nebo je to blbost? :-)
OdpovědětVymazatPříčin zápachu z úst je mnohem víc a je to pěkně problematické přijít na to, která to je. Manželovi pomohla až tato knížka www.zapach-z-ust-ebook.cz , kde je těch příčin rozebráno detailně až 50! Opravdu doporučuju.
OdpovědětVymazat